100 Years of Beauty - Poland

 • Δημοσιεύτηκε στις Πριν χρόνο

  Karolina ŻebrowskaKarolina Żebrowska

  διάρκεια: 2:46

  [POLSKIE TŁUMACZENIE PONIŻEJ] I’ve been waiting for someone to do it, but since no one volunteered, I shot it myself - here’s a video in the style of “100 Years of Beauty In…” - this time, a Polish edition. watching other videos like this, I felt like the Polish one would be different, because of our messy and difficult history. we never really had a chance to be very fashionable until the last three decades - with no access to modern fashion or make up brands, practically no fashion industry of our own, and lack of money to afford the fancy clothes, which were rarely even available. still, even amongst huge political conflicts and changes, women would style their hair, make their own clothes, and put a lot of effort into looking stylish.
  I left the 2010s „blank”, because it’s a decade that still hasn’t closed, and it’s fresh enough for all of us Polish women to have different experiences and memories surrounding it. also, it’s up to us what it’s going to be remembered for anyway!
  making this video was incredibly hard for me. not only because I had to transform myself 11 times, and not only because it was very emotional, but because it’s just so difficult to be “objective”, especially when talking about a period of history that is this broad. that’s why I’d like to apologize to anyone that feels the video misrepresents what actually happened, or focuses on things that are not considered historically important. I was doing my best to find one event or historical fact that affected women in each decade (and it so happens that a lot of these revolve around Polish political systems). my choices weren’t based on political sympathies, but rather on what I thought could be widely considered a thing that affected large numbers - but not always all - of women in Poland in the given era. for example, I am aware not everyone was imprisoned in the 1950s, or actively fought the government in the 1970s and the 1980s, and most of the people led quite ordinary lives. it’s also hard to portray a single look for one decade, especially after 1960s, where different people chose different styles and you could be equally fashionable sporting a punk leather jacket as you would be wearing a classy padded jacket and an elegant hat. I hope you understand that!
  DISCLAIMER: I myself am not Jewish and obviously am far from understanding even a glimpse of what the Jews have been through and the trauma their ancestors are dealing with to this day. I was wearing the band as a character I chose to portray.
  all looks are based on Polish photos and videos from the eras.
  [POLISH]
  czekałam na polską wersję tak długo, że aż zrobiłam ją sama. w internecie pojawiły się już różne „edycje” - amerykańska, hinduska, rosyjska, ale ja miałam wrażenie, że polska byłaby zupełnie inna - głównie dlatego, że przez ostatnie stulecie nie mieliśmy zbyt wiele okazji, by wyglądać modnie. i co jest absolutnie godne podziwu, mimo wszystkich przemian politycznych i zawirowań historii kobiety robiły wiele, żeby i tak być stylowymi. lata 10. XXI wieku zostawiłam “puste”, bo ta dekada jeszcze się nie skończyła i moim zdaniem jest za świeża, żeby można było podsumować ją jednym wydarzeniem. zresztą jestem pewna, że dla każdej Polki co innego zasługuje na wspomnienie.
  praca nad tym filmikiem była dość ciężka - nie tylko ze względu na 11 przemian, jakie musiałam przemyśleć, przygotować i w końcu wyegzekwować na sobie w ciągu jednego dnia, i nie tylko dlatego, że było to dość emocjonalne przeżycie, ale głównie z tego powodu, że jest bardzo ciężko być obiektywnym, zwłaszcza biorąc się za temat tak szeroki. dlatego z góry przepraszam, jeśli ktoś uważa, że wybrałam nieznaczące wydarzenia lub błędnie podsumowałam dekady. starałam się znaleźć po jednym wydarzeniu historycznym, które wpłynęło na polskie kobiety w danej dekadzie (a tak się składa, że spora część z nich ma jakiś związek z sytuacją polityczną w danym okresie). nie kierowałam się własnymi sympatiami, ale starałam się wybrać te wydarzenia lub nastroje społeczne, które mogły w jakiś sposób wpłynąć na dużą liczbę kobiet w naszym kraju (choć oczywiście nie wszystkie!). zdaję sobie sprawę, że nie wszyscy lata 50. spędzili w więzieniu, a lata 70. na ulicznych protestach. poza tym, kolejną trudnością było wybranie jednej sylwetki na każdą dekadę, zwłaszcza po latach 60., kiedy ludzie zaczęli ubierać się w różnych stylach, i równie modne było założenie skórzanej kurtki co eleganckiego żakietu i kapelusza. mam nadzieję, że mimo to udało mi się sportretować choć ułamek tego, jak wyglądały Polki w ubiegłym stuleciu.
  wszystkie stroje inspirowane były oryginalnymi polskimi fotografiami i filmami dokumentalnymi.
  ____________
  My Instagram: bit.ly/2ki6VTq
  My blog: bit.ly/2nnB89S

tamao
tamao

Kurłaaaa no bo tsza pokazać tym njemcom głpim jakie do polzkie dziewdzyny nje soł pięłkne kurła i jaka poszka ma piełkną chiztorią i wogułe kurłaaa

Πριν 10 ώρες
Kolja
Kolja

Komu wyświetliło się na stronie głównej ?

Πριν 13 ώρες
Baba Yaga
Baba Yaga

1940 was so good when German help Poland.

Πριν 14 ώρες
dagson 899
dagson 899

Dzieki za filmik

Πριν 20 ώρες
CreoleFaerie
CreoleFaerie

I'm crying now. That was beautifully done.

Πριν ημέρα
Ali M.
Ali M.

To the 1.6k people who 👎, I will fight you.

Πριν ημέρα
Makaan
Makaan

You forgot the bowl with bigos for the 1920s polish culture awakening.

Πριν ημέρα
symbiosis666
symbiosis666

what was the point of giving the name as 100 years of beauty while you literally showed your wining about your "terrible" history?

Πριν ημέρα
Robert Gworek
Robert Gworek

I guess the visual message could play a role here.

Πριν ημέρα
nemeczek67
nemeczek67

The 1970s girl looks too Parisienne to me but the 1960s one is spot on. I have a picture of my mother sitting on a tree branch and she looks just like that. Now I know what she was like in color.

Πριν ημέρα
kotet kotet
kotet kotet

Thenks , I'm Polish people and wery god speak Polish , nasza historia jest jedną a nawet jedyną historią w której kiedyś karzdy się nas bał byliśmy tak potęrznym krajem aż wybraliśmy złą władzę , ona stopniowo zaczeła nas osłabiać do tego stopnia arz jednej nocy wkradli się niemcy prusy i aystria ,zaczeli nas zmuszać do muwienua ich językiem zabijali nasze rodziny a my nie poddajemy się walczymy tworzymy podziemne państwo a tym czasem oni zachwycają się śmuercią polakówNIECH SZLAK WAS JASNY TRAFI NIEMCY SAMI SOBIE JESTEŚCIE TEGO WINNI W ,TO ROZPĘTALIŚCIE I MY TERAZ,W TYCH CZASACH , CHCEMY ZAPŁATY ZA TO CO ZNISZCZYLIŚCIE ,ZA RODZINY ,ZA BUDYNKI I ZA TO ŻE MY W WŁASNYM KRAJU NIE MIELIŚMY WOLNOŚCI .

Πριν 2 ημέρες
Enforcer
Enforcer

2015 Poland votes for conservative government which is hated by Western European neomarxists. Poland says no to a replacement of Polish population with Muslims which takes place in w. Europe

Πριν 2 ημέρες
Minister Wojny
Minister Wojny

Jesteś piękna. ;)

Πριν 2 ημέρες
Kassi Beal
Kassi Beal

Goosebumps. You are a timeless beauty

Πριν 2 ημέρες
Erm Nika 77
Erm Nika 77

Jjj

Πριν 2 ημέρες
Olga13
Olga13

Polska aha

Πριν 2 ημέρες
Scotti Brown
Scotti Brown

I love videos like this! You learn something new with each and every one. Love from Texas in the United States!

Πριν 2 ημέρες
valerija salmon
valerija salmon

Очень красивая девушка~

Πριν 2 ημέρες
Waldi Ludwikowski
Waldi Ludwikowski

Skoro film jest o Polsce to czemu główe napisy nie są po polsku a ich tłumaczenie po angielsku?

Πριν 2 ημέρες
Robert Gworek
Robert Gworek

@Waldi Ludwikowski Może jest zupełnie odwrotnie niż piszesz... Wszak foldery informacyjne o Polsce dla ludzi niepolskojęzycznych nie są pisane po Polsku. No i na pewno nie miałaby tylu odsłon jeśliby mówiła i pisała po polsku.

Πριν 17 ώρες
Waldi Ludwikowski
Waldi Ludwikowski

@Robert Gworek Myśląc tymi kategoriami wypieramy sie polskości a skłaniamy ku uniwersalności

Πριν ημέρα
Robert Gworek
Robert Gworek

Bo jest to film kierowany do międzynarodowej pubiczności, a tak się skłania, że angielski jest językiem najbardziej uniwersalnym dzisiaj. Pewnie tak to można wytłumaczyć.

Πριν ημέρα
TutorIKS
TutorIKS

You should call this fuck Russia, nazism and communism. Witam z Białorusi.

Πριν 2 ημέρες
Pysia
Pysia

Moje lata '90 !!! Boskie! Polar, spodnie w kratę, koszule flanelowe, Nirvana, Biork... eee... Nato... a dzieciak mógł się bawić i bawić, nikomu nie zawadzał, nikt nie czepiał się biegających dzieciaków. Rozwój gospodarki, firmy, które wystartowały i utrzymały się po 2000 roku stały się bardzo rozwinięte, bo lata '90 pozwalały tworzyć, myśleć, kreować! Jeśli chciało się być artystą to się nim było! Nie, to nigdy nie wróci. Ludzie byli inni. Wyswobodzeni spod ZSRR, lata '90 to wolność.

Πριν 3 ημέρες
BillyFakeyMakey
BillyFakeyMakey

Piękne

Πριν 3 ημέρες
S FROM THE SOUTH
S FROM THE SOUTH

if only they weren’t so racist and oppressive towards minorities

Πριν 3 ημέρες
NBD Riff
NBD Riff

2010 no Polish people: Erasmus and foreingers moved to Poland :-)

Πριν 3 ημέρες
Sławomir Wrzesiński
Sławomir Wrzesiński

Jak chcecie pokazywać coś o Polsce to zacznijcie od polskiej obsady a nie żydowskiej , jeśli to jest Polka to ja jestem Święty Mikołaj .

Πριν 3 ημέρες
Алексей Дядичев
Алексей Дядичев

Propaganda

Πριν 3 ημέρες
Robert Gworek
Robert Gworek

Nah... She's just normal youtuber who likes history and fashion.

Πριν ημέρα
Nguyen Tien
Nguyen Tien

🇮🇩🇮🇩

Πριν 3 ημέρες
Ravech Wood
Ravech Wood

Где мода? Где красота? Написать в заголовке про моду, а наделе подсунуть политическую дрянь и неприкрытую пропаганду, это очень модно. Супер! Ублюдки...

Πριν 3 ημέρες
Kurwa jak
Kurwa jak

+++

Πριν 16 ώρες
Соня
Соня

Hello from Belarus 🇧🇾 🇧🇾 🇧🇾 З каханнем 💞

Πριν 4 ημέρες
Piotr kukliński
Piotr kukliński

Super,ja pierdziele jestem pod takim wrażeniem że ja nie moge.Mistrzowskie wykonanie

Πριν 4 ημέρες
WhoWantsToBeCreative
WhoWantsToBeCreative

No history class can explain what Poles felt during those times better than this short video

Πριν 4 ημέρες
Володимир Абрамчук
Володимир Абрамчук

Więcej dostałem informacji pro sąsiednię Polsku niż na lekcji historie. 😏

Πριν 4 ημέρες
KurczaczekProduction '
KurczaczekProduction '

Co to za pierdolenie, miało być o pięknie, a wyciągane najgorsze rzeczy o Polsce, wtf. WTF?!

Πριν 4 ημέρες
Robert Gworek
Robert Gworek

No nie? Dzisiaj mówimy tylko o Polsce w samych superlatywach i że jesteśmy najlepsi i zawsze byliśmy, a tutaj dziewczyna o faktach pisze! Walić prawdę!! LICZY SIĘ TYLKO PROPAGANDA!!! FUCK YEAH!!! W sumie to nie wiem o co Ci chodzi.

Πριν ημέρα
thirtysomething
thirtysomething

The next year you would add 2010s. 👍

Πριν 5 ημέρες
Myken Hassler
Myken Hassler

your sound editing in these videos is absolutely incredible, I get chills every time

Πριν 5 ημέρες
thesarcasmkid
thesarcasmkid

My middle school self feels called out by your 2000s outfit

Πριν 5 ημέρες
sherri macdonald
sherri macdonald

2010?.......and then they started to come back.

Πριν 6 ημέρες
Anne Chervinski
Anne Chervinski

The way you express your emotions in each time of history is incredible 😭♥️

Πριν 6 ημέρες
rossignollyr
rossignollyr

This made me quite emotional. And it made me realize how lucky I am. I am French but my great grandfather on my father's side was Polish. And Jew. He moved to France in the late 1920s and completely left his family behind (I think they weren't in good terms). We don't know anything about our possible Polish relatives but my grandfather used to say that they were all probably deported during the war... Thank you for this video.

Πριν 6 ημέρες
Jauad Alib
Jauad Alib

Żīm ůżĀ 1930 PÆ EEEEE :-:NŒ ŁÆŘ LOBA 2000 ŇØ

Πριν 6 ημέρες
Mute
Mute

Respect from Ukraine 🇺🇦 🇵🇱

Πριν 6 ημέρες
Erpou
Erpou

War is 1944 not 1940

Πριν 6 ημέρες
Christina Fazio
Christina Fazio

This woman is just so....powerful...on so many levels my word.

Πριν 7 ημέρες
Mr4hitch
Mr4hitch

Dlaczego pod rozrywkowym filmem musi kryć się wciskany wszedzie nieprawidlowy feminizm? Beznadziejna proba promowania femi-nazi

Πριν 7 ημέρες
Chikorita2Chante
Chikorita2Chante

These videos are so moving. I hope we never get to the place we were back then.

Πριν 7 ημέρες
Abominatrix650
Abominatrix650

Thanks for the brief crash course on the last century of Polish history, Karolina. Didn't know that you guys had it so rough

Πριν 7 ημέρες
Aleksandar Radovic
Aleksandar Radovic

Well that was anti climactic.

Πριν 7 ημέρες
kulpo
kulpo

O co chodzi z pytajnikiem na końcu ?

Πριν 7 ημέρες
Loki Laufeyson
Loki Laufeyson

I can't stop have chills, what the hell?!!

Πριν 7 ημέρες
CyanCyborg
CyanCyborg

I'm half Polish and Jamaican (and Jewish), but I don't know much about the first half of my ethnicity outside from the 1940's period. My grandfather and his parents survived by hiding out in Tajikistan, and two of his cousins survived a concentration camp. I really liked this, thank you.

Πριν 7 ημέρες
revliS
revliS

1772-1989 196 years of war and 21 years of peace

Πριν 7 ημέρες
martensy89
martensy89

❤️ ❤️❤️

Πριν 8 ημέρες
opiela .english
opiela .english

Damn it, that video gets me every time! I can't watch it and not cry a bit

Πριν 8 ημέρες
Aaron De Martino
Aaron De Martino

When I saw "Poland doesn't exist" my heart was like GSisveYZc€@+

Πριν 8 ημέρες
Sir Knight
Sir Knight

Did I just see you in the Gallaria Mall today 7 September 19????

Πριν 8 ημέρες
Martin Jones
Martin Jones

It’s a shame most of the looks were only head shots, and for 90s onwards you missed white high heel boots, dresses with everything thrown at them and over labelled sports brands. Certainly that’s all we saw in the late 90s/00s.

Πριν 8 ημέρες
la la
la la

I have lived in Poland for 7 years and still am, and learning history like this is so much easier than history lessons

Πριν 8 ημέρες
SandroBear
SandroBear

How can you possibly call those ugly rags "beauty"

Πριν 8 ημέρες
Maia
Maia

Cudowny film. A jako że lata 10. XXI się kończą, proponuję na ich symbol czarne parasole.

Πριν 8 ημέρες
Truth Will Prevail
Truth Will Prevail

Mogłaś ukazać również lata do 2010 gdzie dominowała moda kiczowata :D

Πριν 8 ημέρες
Broken TV
Broken TV

I like the style of 1970s. The woman's poland is best ever

Πριν 8 ημέρες

Επόμενο

Russia (Anya) | 100 Years of Beauty - Ep 8 | Cut

1:34

100 Years of DIY Beauty Hacks | Allure

5:21

100 Years of DIY Beauty Hacks | Allure

Allure

προβολές 79 370

Japan (Mei) | 100 Years of Beauty - Ep 16 | Cut

1:43

15 Men Compete for 5 Women

8:45

15 Men Compete for 5 Women

Jubilee

προβολές 1 670 421

Spin Wheel Picks My Wig’s Color And Placement

18:24

Spin Wheel Picks My Wig’s Color And Placement

Brad Mondo

προβολές 539 488

USA (Nina) | 100 Years of Beauty - Ep 1 | Cut

1:18

USA (Nina) | 100 Years of Beauty - Ep 1 | Cut

Cut

προβολές 33 857 307

France (Corina) | 100 Years of Beauty - Ep 25 | Cut

1:41

100 Years of Beauty - TURKEY / OTTOMAN EMPIRE

3:03

100 Years of Beauty - TURKEY / OTTOMAN EMPIRE

Nihan

προβολές 1 857 873

Iran (Sabrina) | 100 Years of Beauty - Ep 3 | Cut

1:10

Women's Ideal Body Types Throughout History

3:10

Women's Ideal Body Types Throughout History

BuzzFeedVideo

προβολές 47 640 165

Korea (Tiffany) | 100 Years of Beauty - Ep 4 | Cut

1:19

USA Men (Samuel) | 100 Years of Beauty - Ep 12 | Cut

1:28

100 Лет Красоты - Польша

2:46

100 Лет Красоты - Польша

Karolina Żebrowska

προβολές 1 479 148

100 grožio metų: Lietuva / 100 years of Beauty: Lithuania

2:32

100 grožio metų: Lietuva / 100 years of Beauty: Lithuania

Monika Šalčiūtė

προβολές 1 132 499

100 Years of Girls' Clothing | Glamour

4:47

100 Years of Girls' Clothing | Glamour

Glamour

προβολές 1 786 935

Egypt (Dina) | 100 Years of Beauty - Ep 17 | Cut

1:42

GNTM 2 | Η audition του NerZhul

4:03

GNTM 2 | Η audition του NerZhul

NerZhul

προβολές 288 097

ΛΕΞ 14/6/2019

2:11

ΛΕΞ 14/6/2019

Τ.Γ.Κ.

προβολές 151 188

Sin boy - DESOLE

4:43

Sin boy - DESOLE

isyourboysinboy

προβολές 679 529

KSI vs. Logan Paul 2 Launch Press Conference

46:08