Report TV - Qeveria nxjerr në shitje INSIG, vlera 3 herë më e ulët se tenderi i 2009

 • Δημοσιεύτηκε στις Πριν 4 χρόνια

  Report TVReport TV

  διάρκεια: 01:30

  TIRANË - Qeveria ka shpallur zyrtarisht tenderin për shitjen e 100% të aksione të agjencisë së sigurimeve INSIG. Kompania do të hidhet në treg me vlerën minimale 15.3 milionë euro. Ministria e Financave ka publikuar në faqen zyrtare të Agjencisë së Prokurimeve shpalljen për shitjen me tender të aksioneve të INSIG, si dhe kriteret e vlerësimit për përzgjedhjen e fituesit. Sipas formulës, peshën më të madhe të pikëve, prej 80 për qind, do ta ketë çmimi i ofruar nga konkurrenti, ndërkohë që plani i biznesit dhe cilësia e blerësit do të kenë respektivisht nga 10 pikë. Po ashtu, çdo kompani garuese duhet të garantojë ofertën e saj me një depozitë fikse prej 30 milionë lekësh.
  Krahasuar me vitin 2009 kur kompania u nxor në shitje vlera e saj është ulur me gati 3 herë si pasojë e keqmenaxhimit. Gjatë këtyre viteve kompania ka humbur vazhdimisht terren në favor të konkurrentëve privatë. Nuk është hera e parë që ky subjekt del në shitje.
  Që prej 6 vitesh, tentativat për shitjen e INSIG kanë dështuar rregullisht. Në vitin 2010, ka qenë një firmë amerikane që u shpall fituese e garës, pasi deklaroi se do t’i blinte të gjitha aksionet në pronësi të shtetit për 50 milionë dollarë, por më pas u tërhoq nga procedurat e tjera, duke bërë të dështonte shitja.

  Opozita e atëhershme e majtë akuzoi qeverinë Berisha për afera të dyshimta dhe lidhje të amerikanëve me ish ministrin Fatmir Mediu, ndërkohë që vetë amerikanët sollën si argument për tërheqjen goditjen nga kriza globale që kishte dëmtuar financat e tyre.

Επόμενο

12 Year Old Boy Humiliates Simon Cowell

05:37

12 Year Old Boy Humiliates Simon Cowell

LosGranosTV

προβολές 104 000 000

Shtepite e bukura te Kosoves - Shtepia e Erion & Edi Azemit 19.09.2016

13:03

Kim Loaiza - Me perdiste (Video Oficial)

2:22

Kim Loaiza - Me perdiste (Video Oficial)

Kim Loaiza

προβολές 2 753 864

FLORI 22 vjeçar, bariu inteligjent ne Mirdite!...

08:14

FLORI 22 vjeçar, bariu inteligjent ne Mirdite!...

Gjergj Marku

προβολές 322 000

Drejt deshtimi oferta e Telekom Serbia per T-Mobile

01:24

Mahmut Ferati & Meda - Ah moj zemer (Potpuri 2008)

08:21

Mahmut Ferati & Meda - Ah moj zemer (Potpuri 2008)

ProduksioniARBONI

προβολές 1 700 000

PRESSING, Shefqet Kabashi - 27.05.2019

1:30:40

PRESSING, Shefqet Kabashi - 27.05.2019

T7

προβολές 854 000

I See Red - Everybody Loves An Outlaw (Lyrics) 🎵

4:26

I See Red - Everybody Loves An Outlaw (Lyrics) 🎵

DopeLyrics

προβολές 1 968 705

Νίκος Οικονομόπουλος - Σκάσε Ένα Φιλί | Official Music Video (HD)

3:49

Νίκος Οικονομόπουλος - Σκάσε Ένα Φιλί | Official Music Video (HD)

Νίκος Οικονομόπουλος Official YouTube Channel

προβολές 3 092 060

DJ Stephan x OGE x Sophia - Selina (OFFICIAL VIDEO)

3:25

DJ Stephan x OGE x Sophia - Selina (OFFICIAL VIDEO)

Mad House Records

προβολές 990 785

6IX9INE- YAYA (Official Music Video)

2:50

6IX9INE- YAYA (Official Music Video)

Tekashi 6ix9ine

προβολές 61 655 117

SKERDI x SAMANTA - NKN (Official Video)

2:33

SKERDI x SAMANTA - NKN (Official Video)

SKERDI

προβολές 693 066

Dhurata Dora - Ferrari

3:05

Dhurata Dora - Ferrari

Dhurata Dora

προβολές 6 772 053

Εσύ ήξερες ότι...| ΜΑΥΡΑ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ

8:43

Blerina Balili - Te fala nga Shqiperia (Official Video 4K)

3:48