Zjarrfikesi Arben Cara: Si i gjeta 7 familjaret e mi nen rrenoja ne Thumane | ABC News Albania

 • Δημοσιεύτηκε στις Πριν 10 μήνες

  ABC News AlbaniaABC News Albania

  διάρκεια: 06:50

  Arben Cara ishte mbi rrënojat e Vilës Palma në krye të operacionit për shpëtimin e Klajdi Qatos kur kolegët e lajmëruan se duhet të nisej drejt Thumanës. Kur mbërriti atje mësoi se mbi rrënoja ishin edhe familjarët e tij.
  Arben Cara rrëfen për "ABC News” se ishte e vështirë dhimbja për 7 familjarët e tij që gjeti të vdekur nën rrënoja por në misionin e zjarrfikësit, të gjithë i sheh njësoj, me të njëjtën dhimbje e me të njëjtin përkushtim për t’i shpëtuar.
  Dora e ftohtë akull si e një nënë, e hedhur mbi trupin e pajetë të vajzës 7-vjeçare, është skena që kurrë nuk do t’i hiqet nga mëndja Arben Carës.
  “Kemi përjetuar një shok të rëndë, pasi fëmija 7 vjec u gjend në krahët enjeriut të vet, dukej sikur e mbronte. Në ato momente kishim një përjetim të thellë”, thotë ai.
  Ka 15 vite që punon zjarrëfikës, në luftë me flakë, përmbytje, termete e situate të tjera të ngjashme…. papushim në betejë për të shpëtuar jetë njerzish, por ky fundnëntori e ka goditur si kurrë më parë.
  Mëngjesin e 26 nëntorit, pas goditjes së parë të termetit, Arbeni ishte duke drejtuar operacionin e shpëtimit te vila palma, atje ku u shpëtua Klajdi 25 vjeçar por u nxor nga rrënojat i vdekur, gjyshi i tij.
  Ishte atje në krye të atij operacioni kur kolegët e tij e lajmëruan dhe drejtuesit e urdhëruan që të niset drejt thumanës, sepse atje ishin nën rrënoja familjarët e tij.
  “Fillimisht jam nisur për në Durrës, pasi morëm kontakt me Drejtorin e Zjarrëfikëseve në Durrës ku na ka nisur urgjent te hotel palma. Kemi operuar fillimisht te hotel palma duke nxjerrë trupat e një familjejë dhe më pas jam informuar që në Thumanë kishte ndodhur tjetër tragjedi si pasojë e tërmetit. Më kanë dhënë leje dhe urdhëruar të nisem drejt Thumanës për të shkuar në një ekip shpëtimi për të ndihmuar në Thumanë”.
  Kur gjendet në situate të tilla, e ku i duhet që poshtë rrënojave të kërkojë me shpresë për njerëz me jete, për Arben Carën janë të gjithë njësoj si familja e tij. Megjithatë, duhet të ketë qën shumë e vështirë sepse nën ato rrënoja të pallatit të shembur në Thumanë, Arben Cara gjeti të pajetë shtatë familjarë të tij.
  “Për mua është një humbje shumë e madhe dhe dhimbja është e pakufishme por nuk ka qenë qëllim për të nxjerrë trupat e familjes Cara. Kryesorja ishte të nxirrnim perdsonat gjallë që ne komunikonim”.
  Lindita ishte një prej familjarëve të tij, që u shpëtua nga rrënojat
  Megjith dhimbjen për familjarët e tij e gjtihë viktimat që u gjentën nëpër rrënoja, Arben Cara është i vendosur të vazhdojë me përkushtim për ta përballuar situatënm duke shpresuar sërish që poshtë rrënojave të gjenden shënja jete./abcnews.al
  www.abcnews.al

vezire lamaj
vezire lamaj

Xerox

Πριν μήνα
ebukura edheut
ebukura edheut

Vetem lot😥😥😥😥😥

Πριν 8 μήνες
Andi Dahri
Andi Dahri

Zoti te shperblefte 😓

Πριν 9 μήνες
Sonab22
Sonab22

Pas ksaj shqiperia sdo behet kurre....Duhet braktisur ai vend,ska te ardhme,shqiperia eshte bosh....me vjen keq sepse e dua...por ska shtet,ska nejrz...vetem vuajte,dhimbje,varferi

Πριν 9 μήνες
Dorentina D
Dorentina D

Ngushllime!😭😭

Πριν 9 μήνες
Linda Bergman
Linda Bergman

🙏🙏🙏🙏🙏🙏

Πριν 9 μήνες
Moza Hila
Moza Hila

Zoti te dhente force

Πριν 9 μήνες
ismail gurra
ismail gurra

Ngushllime o vlla Allahu te shtofte durimin

Πριν 9 μήνες
Bora Spahiu
Bora Spahiu

😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭💔💔💔💔💔💔💔

Πριν 9 μήνες
Liman Kutelaj
Liman Kutelaj

Ngushellime te gjitha familjeve qe humben te afermit e tyre nga kjo katastrofe 😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭

Πριν 10 μήνες
Afrim Veseli
Afrim Veseli

Ngusllime Arben,zoti i past çu ne xhenet,dhe ti je nji hero.

Πριν 10 μήνες
Mondi Hadroj
Mondi Hadroj

Zoti të ruajt o njeri fisnik Ngushëllime vëllezërve tanë që humbën me të dashurit e zemrës Zot mbroj shqiptarët kudo që janë

Πριν 10 μήνες
JAM KRENAR QE JAM SHQIPTAR
JAM KRENAR QE JAM SHQIPTAR

Hahahahahahahha fuck albania

Πριν 10 μήνες
Jasin Veselovski
Jasin Veselovski

ZOTI te shperbleft per durimin qe vella te lumt njeriu qe beson zotin e din qe cdo gje ne ket bot ka nje fund Allahu te Ruajt nga e keqja

Πριν 10 μήνες
Igballe Pacolli
Igballe Pacolli

Ngushllime familjes 😢😢😢😢😢

Πριν 10 μήνες
missymarsi red
missymarsi red

S'po na pushon loti nga syte. 😢Mbaje doren o Zot.Qofte me kaq.🙏

Πριν 10 μήνες
R. Avdyli
R. Avdyli

Ngushllime or vlla keshtu duhet te jem te fort ta mbajm veten si ky burr te ndihmojm sa te mundem njer tjetrin se dhe dhimbja jote asht edhe jona.Rrespekt per punen tende.plotsisht me vend flisni.

Πριν 10 μήνες
User User
User User

😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭

Πριν 10 μήνες
Viola Istrefi
Viola Istrefi

O zot ndimoju shqiptarve😭😭😭

Πριν 10 μήνες
Vera Shehu
Vera Shehu

Ngushëllime ...nuk kam fjalëë

Πριν 10 μήνες
Dhurata Arriku
Dhurata Arriku

OZot lejtesojua dhimbjen 🙏Amino

Πριν 10 μήνες
Samsung J4core
Samsung J4core

Ngushellime

Πριν 10 μήνες
Kujtime A
Kujtime A

😥😥😥

Πριν 10 μήνες
Mixhen Krasniqi
Mixhen Krasniqi

Ngushllime 🤲👏🇽🇰🇦🇱

Πριν 10 μήνες
Xhevahire Neziri
Xhevahire Neziri

ngushllime familjev

Πριν 10 μήνες
Muri a' Secco Liguria Genova e provincia
Muri a' Secco Liguria Genova e provincia

Bravo te Qoft qe Ke qendruar i forte Si dhe familjarve te tu dhe gjith atyre qe ndërruan jeten qofshin të Xhenetit Jarabin.

Πριν 10 μήνες
Ervini Swim
Ervini Swim

0:34 o Zot, Fëmija 7 VJEÇAR !!! O Zot mbroji SHQIPTARËT

Πριν 10 μήνες
Iwanna Subashi
Iwanna Subashi

O Zot i madh..Cfar dhimbje....pse? ??E tmershme...sidomos per femijet e vegjel....U prefshin ne paqe...te gjithe..

Πριν 10 μήνες
Erti Rajli Selimi
Erti Rajli Selimi

O zot i madh po te pergjerohemi

Πριν 10 μήνες
Sabi Baliaj
Sabi Baliaj

Fjalet jane shume te vogla para kesaj dhimbje te madhe. Ata dhe te gjithe u preheshin ne paqe...Dhe ne me lot per faqe...paç forcen qe te perballoni te pa perballueshmen...

Πριν 10 μήνες
Lafo Fenomeni
Lafo Fenomeni

Zoti ju dhente kurajo e ju largofte dhimbjen.

Πριν 10 μήνες
Mendehie Sinani
Mendehie Sinani

Ngushllime familjarve ishalla nuk perseritet kurr kjo tragjedi te plagosrit sherim sa me te shpejt o zot amin 🤲

Πριν 10 μήνες
kujta kujta
kujta kujta

Allahu ua shtoft sabrin e durimin

Πριν 10 μήνες
Klaudeta Hakani
Klaudeta Hakani

Obobo e PA faleshme o zot te shohesh femin e Vogel PA jete cbere kshu

Πριν 10 μήνες
Nertila Doko
Nertila Doko

😓😓😓😓😓

Πριν 10 μήνες
Allah loves you
Allah loves you

Amin o vlla zjarrëfikës... Allahu u ndihmoftë krejtëve që pendohen sinqerisht... po njerzit harrojnë shpejt e në qoftë se kërkojnë falje dhe pendohen sinqerisht nuk i dënon Allahu.... sai i mëshirshëm është e sa pak e felenderon Atë njeriu.

Πριν 10 μήνες
Jurgen Shehi
Jurgen Shehi

OZot ca dhimje e madhe

Πριν 10 μήνες
Maku Cardhaku
Maku Cardhaku

😭🙏😭😭🙏

Πριν 10 μήνες
petro marko
petro marko

zoti ESHTE nje AI JEP DHE TE ai do kthehemi:::allahu jau lehtsoft PIKLLIMIN;E familjaret QE I KTHEHEN TANI TEK AI I MEDHI zot ISHALLAH TE JEN PER xhenet

Πριν 10 μήνες
Sofio Kazievi
Sofio Kazievi

🙏😢😢😢

Πριν 10 μήνες
Te dobesohemi Sebashku
Te dobesohemi Sebashku

😢😢😢

Πριν 10 μήνες
andi gjata
andi gjata

Allahu te dhente forcë Allahu ta lehtësofte 😢😭😭😭😭❤️

Πριν 10 μήνες
Ajshe Ajshe
Ajshe Ajshe

MTRGOSKSHJE

Πριν 9 μήνες
Agron Rexhepi
Agron Rexhepi

ngushllimet e mija per te xhith familjaret qe i hupen te dashurit e tyre . sepse kjo traxhedi nuk harrohet leht por prap se prap shqiptaret per shqiptaret duhet te jemi badhk ngushllime

Πριν 10 μήνες
Ornela Kurti
Ornela Kurti

😥😥😥😥

Πριν 10 μήνες
UKË UKAJ
UKË UKAJ

Ngushllime te thella

Πριν 10 μήνες
Lavdrim Tufa
Lavdrim Tufa

Si nënë që jam nuk mundem ti shoh e ti duroj me dhemb shpirti dhe lot hidhërimi ooooo Allah të lutem ki mëshirë e na fal në shqiptarëve për hir të fëmijëve Jan krijesa të pafajshme

Πριν 10 μήνες
news for24
news for24

Ngushllime zoti te ndimoft lutemi per gjth juve 🤲

Πριν 10 μήνες
Mirjeta Vukaj
Mirjeta Vukaj

😢😢😢😢

Πριν 10 μήνες
edi ozuni
edi ozuni

Ngushellime familjes u prefshin ne paqe

Πριν 10 μήνες
Anastas Kadena
Anastas Kadena

Ahhhh o vella..je njeri me zemer te madhe...u mprefshin ne paqe gjith ata qe humben jeten..

Πριν 10 μήνες
Xjcjjc Xjducs
Xjcjjc Xjducs

Bravo si ky duot tjet robi i ZOTiT i lidhun shum te ai seZOTI sprovon me tqija po edhe ahperblen me tmira zoti i shperbleft gjithmon me tmira

Πριν 10 μήνες
Matte Matte
Matte Matte

A ju qifsha ropt the gjith ktyre gazetarve qe japin pamje te tilla. A e dini o kafsh ceshte respekti i jetes. Pse duhet ta jepni ate pamje? Ju jeni kafsh sjeni njerez, jeni grabitqar ptu pisa.

Πριν 10 μήνες
VIP AUTO SALON
VIP AUTO SALON

Ngushllime o vlla ishalla Jan ne paradise a ishalla jan ne paqe

Πριν 10 μήνες
Nertila Alushaj
Nertila Alushaj

Ohi zote jepi forz😯😯

Πριν 10 μήνες
Mery Mery
Mery Mery

Zoti te dhasht force, dhimbje teper e rende😭😭😭😭😭😭Zoti ne gjehnet🤲🤲🤲🤲🤲🙏🙏🙏

Πριν 10 μήνες
luvemi 5849
luvemi 5849

OZot ...ngushellime...Zot ..naler me kaq...o Zot ..ndihmoi te gjith te plagosurit...dhe ndihmoi shqiptaret ..Amin...😭😭🙏🙏🙏

Πριν 10 μήνες
ska q'te duhet erta
ska q'te duhet erta

Ngushllime per Zotrin🙏🙏🙏🙏🙏🙏

Πριν 10 μήνες
Mona Kelmendaj
Mona Kelmendaj

Ngushllime te gjith shqipesis

Πριν 10 μήνες
Xhiko Osmeni
Xhiko Osmeni

Ngushellime te sinqerta u prefshin ne paqe !Dhimbje qe te le pafjal !

Πριν 10 μήνες
Nela Pali
Nela Pali

Ngushllime per familjen cara 😭😭😭😭😭😨

Πριν 10 μήνες
Morina Besjana
Morina Besjana

😭😭😭😭😭😭😭 zemra pom qan Allah letsoju dhimbjet tè gjithve

Πριν 10 μήνες
Arjan Lusha
Arjan Lusha

😥😥😥

Πριν 10 μήνες
Xhiljola Shala
Xhiljola Shala

🇦🇱🇦🇱🇦🇱🙏🙏🙏

Πριν 10 μήνες
Phillip Lee
Phillip Lee

O zot sa shum dhimbie 😢😢😢

Πριν 10 μήνες
Arta Berisha
Arta Berisha

Oh zot ki meshir😭 e kemi lan rugen tane..

Πριν 10 μήνες
Blue Moon
Blue Moon

😭😭😭😭😭😭😭💔💔💔💔💔

Πριν 10 μήνες
aert ti
aert ti

Te fort jane kto ciuna heroi te shqiperis

Πριν 10 μήνες
paulo Kurti
paulo Kurti

Ca ju con zemra me be dislike mo njerz t pashpirt🖕🖕

Πριν 10 μήνες
Dorela Zotaj
Dorela Zotaj

Zoti ju dhaft forc e kivet se ska dhimbje me te madhe 😭😭shpirti tyre pushkfshin ne gjenet 😔

Πριν 10 μήνες
erion xheli
erion xheli

Zemer fort ,zoti ta shtoft durimin 🙏🏻

Πριν 10 μήνες
Gjergj Nika
Gjergj Nika

Ngushellime

Πριν 10 μήνες
Gastare Beqo
Gastare Beqo

U prefshi ne paqe .zoti ti coj ne parajse .

Πριν 10 μήνες
Gastare Beqo
Gastare Beqo

Ah sa gjynah zoti e dha kete fatekeqesi porte ndal tani do beje mire .shqiptaret nuk durojne me nje dhimbje e pa pershkrueshme te ikin gjithe familja .u shua .ca te thuash nuk ka ngushellim .por jeta vazhdon .me te mirat dhe te keqiat e saj ngushellime familhes cara .

Πριν 10 μήνες
mustafa 0823
mustafa 0823

Keta jan njerzit qe gjithmon luftojn per te shpetuar jeten dhe luftojn me shpirt me flaket me permbytjet dhe termetet etj etj... Respekt per te gjithe keta puntor qe ndodhen ane e mbane botes

Πριν 10 μήνες
sh k
sh k

Arben mer ngushllimet tona te perzemerta behu burr i fort dhe qendro ashtu qe ke qendrua ne jet shpetime qe ke ber ne populli shqiptar jem me ty dhe njihere ngushllime vllau i yn ngushllime te perzemerta

Πριν 10 μήνες
Wail Piku
Wail Piku

Ju lutem na keni coptuar shpirtin me kto video ! Po ne nuk jemi nga Afganistani e Siria. Nuk kemi zemer te shohim kto pamje. O zot mbetem me pasoja te renda !

Πριν 10 μήνες
Alba Stoja
Alba Stoja

O zot cfare tragjedie

Πριν 10 μήνες
Kela Biba
Kela Biba

😭😭😭😭

Πριν 10 μήνες
For Ever
For Ever

O ZOOOOOOT KEQ MOS TE ARDHT ISHALLA, SA RENDE U VRAVA KUR PASHE ATE FEMI TE VDEKUR 😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭O ZOOOOT MOS,TE LUTEM MOS ,TE LUTEM MOS FEMIJET E PAFAJSHEM😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭

Πριν 10 μήνες
Esmeralda Kovaci
Esmeralda Kovaci

Ngushellime familjes Cara

Πριν 10 μήνες
Ervisa Kola
Ervisa Kola

O zotttt mbaj doren sa gjynah eshte shume e dhimshme 😥😥

Πριν 10 μήνες
Fred Pjetri
Fred Pjetri

Oooooooooo zot car dhimje trujt zoti ngushllime ju forcofte zoti

Πριν 10 μήνες
Jemin Endri
Jemin Endri

sa i guximdhem BRAVO 😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭

Πριν 10 μήνες
Ala Xhei
Ala Xhei

Dhimbja eshte e pafund , zoti ju dhent force , Nuk ka fjale 😪😪😪😪😪😪

Πριν 10 μήνες
Agim Isteri
Agim Isteri

Zoti u ndihmoft

Πριν 10 μήνες
hamit haliti
hamit haliti

Ngushllime valla I dashur zoti ju ndimoft

Πριν 10 μήνες
Rita rita
Rita rita

😢😢😢😢😢😢😢😢😢😢😢😢😢😢

Πριν 10 μήνες
Tesa Tesa
Tesa Tesa

Zoti ju dhafte forcë. Ngushllime të sinqetra...

Πριν 10 μήνες
Angjelo Lumi
Angjelo Lumi

Zoti te forcofte...u qofte i lehte dheu te ndjerve. Cfare dhimbje!

Πριν 10 μήνες
Ibrahim Nura
Ibrahim Nura

NGUSHLLIME VLLA

Πριν 10 μήνες
Eddu Eddu
Eddu Eddu

prefesionist,perfect,gjakftofet,me pak fjale Burre Zamani hallall qumeshti i nones 🐴

Πριν 10 μήνες
Shkelqim Allmeta
Shkelqim Allmeta

Ngushellime vlla shpirti në paqe ishalla Zoti te dhente force

Πριν 10 μήνες
Aziz Beqiri
Aziz Beqiri

Si popull shqiptarë kjo është tragjedi për ne të gjithë, ne të gjithë jemi përgjegjës filluar nga gjendja financiare e popullit tonë, mospajisja e zjarrfikësve me pajisje adekuate, arkitektura e dobët, zgjedhja e politikanëve, liderëve, plani urbanistik! Gjithë ky shtet të mos ketë një qen nuhatës për gjetjen e njerëzve nën rrënoja, vëllezër dhe motra të gjithë kemi faj ngaqë x5, x6 blloku vajzat shkuma party, tangërlliku ne nga shtetet perendimore marim vetëm antivlerat! Të gjitha familjeve të viktimave All-llahu u dhashtë durim, viktimave xhennet! Kemi ndarë bukën si popull kemi shpëtuar izraelitët nga Lufta e II Botërore jam shumë krenar për paraardhësit tanë po tani ç’po bëjmë?! Vjedhim ndihmat e vëllezërve tanë, batanijet, racionet ushqimore! U’a pamë sherrin PD,PS,LSI dhe të gjitha partive që u vrapojmë pas sikur po të mos ishin ato do ndodhte apokalipsi! Duhet të ndryshojmë! Ju lutem një ditë edhe ne do të shijojmë vdekjen, nuk i ka ikur vdekjes as Cari i Rusisë as Mbreti i Anglisë as Sulltani i Osmanëve askush vdekjen e kemi obligim por do të përgjigjemi në Botën tjetër për fëmijët motrat dhe vëllezërit tanë që humbën jetën, u lënduan edhe u traumatizuan! All-llahu na ndihmoftë! All-llahu na faltë gabimet!

Πριν 10 μήνες
GD Kaci
GD Kaci

Kurajo vlla! Zoti te dhent force!

Πριν 10 μήνες
ss divizion
ss divizion

* Ah more vëlla, shpirti na pëlcet nga vaji i kësaj dhimbje të madhe për ne Shqiptarët *

Πριν 10 μήνες
AlbaPrinc Albanian
AlbaPrinc Albanian

Zoti I qofte ne xhenet 🙏

Πριν 10 μήνες
Jamba 95
Jamba 95

NGUSHELLIME HERO.

Πριν 10 μήνες
Hindon Sami
Hindon Sami

Allahu ju dhasht durim

Πριν 10 μήνες
Marigona Ylli
Marigona Ylli

Ngushellime mate siqerta Arben Cara për familjaret 😭😭😭😭☝️🤲🙏 për familjaret qe ihuben lulet te Rinis te' dashurit e tyre vllezer e Motra ☝️🤲🙏🙏🙏 zemra meka kae dhimbje për shqyperin Nanen😭 ☝️🙏☝️🤲🇦🇱🇽🇰 ☝️🤲🙏 😭😭😭 😭😭😭😭🤲☝️ 👨‍👩‍👧☝️🤲🙏

Πριν 10 μήνες
Fatima Ismaili
Fatima Ismaili

Allahu ju dhasht durimin Allahu ju bashkoft ne xhenet Allahu ju meshiroft

Πριν 10 μήνες
shqipetare shqipe
shqipetare shqipe

Ngushllime gjith shqiptarve na qan zemra e shpirti per vllezrit ton nga shqipria ejani be Kosov per sterhim vlleser she notra tona shqiptare zot ndihmoju😭😭😭

Πριν 10 μήνες
Ard Barci
Ard Barci

😢😢😢Zoti i shperblefte me Xhenet🙏Dhe mos pafshin keq ma🙏🇦🇱🇦🇱🇦🇱

Πριν 10 μήνες
denisjola bodurri
denisjola bodurri

Ai femi ma keputi shpirtin 😭😭😭😭😭

Πριν 10 μήνες
Λιντιτα Κελο
Λιντιτα Κελο

. Ngushellime.pa.fund.ma.keputi.shpirtin.femija.ivogel.ishalla.oallah.iprefsh.ne.paqen.tende..eone.te.eoneve.force.ju.dhensh.familjareve.

Πριν 10 μήνες

Επόμενο

9 vite ka tatuazh në gjoks, emrin e ish të dashurës, debate në studio

46:35

Bes Kallaku - FALCO - FILMI I PLOTE (HD)

1:33:38

Bes Kallaku - FALCO - FILMI I PLOTE (HD)

Bes Kallaku

προβολές 1 100 000

2TON - VEC ME TY (Official Video HD)

02:30

2TON - VEC ME TY (Official Video HD)

2TONoffical

προβολές 297 000

Nje dite ne thumane pas termetit! Çfarë ndodhi me pas?!

33:20

Sen Çal Kapımı 11. Bölüm

2:23:28

Sen Çal Kapımı 11. Bölüm

Sen Çal Kapımı

προβολές 4 000 000

Vdekje me porosi -Telekomedi

1:15:03

Vdekje me porosi -Telekomedi

Arian Culiqi

προβολές 384 000

Gjyshin zevzek e nxjerrin nga shtëpia | NGOP.TV

02:47